Wyciąg do ćwiczeń – na siłownię i do domu!

przez | 10 grudnia 2020

Wyciągi treningowe doskonale nadają się do ćwiczenia górnych albo dolnych partii ciała. Spotkamy je w każdej siłowni, ale możemy także kupić je dla siebie i korzystać z nich w domu!

Ćwiczenia górnych i dolnych partii mięśni ciała można prowadzić z użyciem różnego rodzaju akcesoriów – od hantli, poprzez sztangi, a skończywszy na specjalnych przyrządach. Skupmy się tutaj na jednym z nich jak wyciąg do ćwiczeń.

Czym dokładnie są wyciągi do ćwiczeń? Jakie warianty tego typu sprzętu możemy obecnie zakupić? Gdzie można je dostać? Sprawdź!

Czym jest wyciąg treningowy?

Wyciąg treningowy to specjalny rodzaj przyrządu sportowego służącego do treningów siłowych górnych lub dolnych partii mięśniowych.

Specjalna konstrukcja wyciągów pozwala na podpięcie do nich obciążeń o odpowiednich ciężarach. Użytkownik pociągając za gryf wyciągu, podnosi obciążenia i może trenować wybrane partie mięśniowe.

Wyciąg do ćwiczeń polecany jest zarówno dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami, jak również dla tych ze znacznie większym doświadczeniem.

Rodzaje wyciągów treningowych

W zależności od typu wyciągu można trenować z nim górne albo dolne partie mięśni. Wyciągi te można podzielić na dwa typy, a mianowicie na:

  • wyciągi górne
  • wyciągi dolne

Górny wyciąg do ćwiczeń posiada formę wieży, przy której zamontowany jest uchwyt – gryf połączony linką z ciężarkami znajdującymi się poniżej. Siedzący na ławeczce trenujący może wtedy pociągać za gryf i podnosić ciężarki podpięte do wyciągu.

Najczęściej używany jest on do prowadzenia ćwiczeń górnych partii mięśniowych, w tym:

  • mięśni ramion
  • mięśni pleców
  • mięsnie klatki piersiowej
  • mięśnie barków

Natomiast dolny wyciąg treningowy przeznaczony jest do ćwiczeń nóg. Pozwala on przede wszystkim na rozwijanie mięśni ud – mięśnia dwugłowego i czworogłowego uda.

Jak wybrać odpowiedni wyciąg na siłownię?

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć wiele różnych wyciągów na siłownię – tę profesjonalną, a także do domu. Jak wybrać ten odpowiedni?

Przede wszystkim należy dobrać wyciąg do ćwiczeń określonego typu. W sklepach możemy znaleźć wyciągi do ćwiczeń górnych i dolnych partii ciała, ale również wyciągi podwójne, czyli takie, które pozwalają na korzystanie z nich do treningu i górnych, i dolnych partii mięśniowych – taką opcję posiada wyciągi do ćwiczeń KAR STAL.

Kolejna ważna kwestia to sama konstrukcja wyciągu. Najlepiej, aby był on wyprodukowany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, malowanej proszkowo, dzięki czemu będzie zabezpieczony przed korodowaniem. Ważna jest także jakość kółek służących do przesuwania się linki – powinna być ona dopasowana do łożysk.

W komplecie z wyciągiem znajdziemy także uchwyt. Niektórzy producenci, na przykład firma KAR STAL, oferuje wyciągi z uchwytami prostymi i profilowanymi.

Ważna jest też metoda montażu wyciągu. Wyciąg do ćwiczeń montowany jest do ściany, najczęściej z użyciem kołków rozporowych umieszczanych w kilku punktach. Solidny montaż jest gwarancją bezpieczeństwa. Wyciągi dolne mogą być dodatkowo montowane do podłoża.

Uwaga! Do wyciągu do ćwiczeń potrzebne będą również odpowiednie obciążniki, które umieszczane są na elemencie wyciągu. Można dokupić je osobno. Obciążenia do wyciągu mogą posiadać otwór 27 mm lub 22 mm.

Zamów wyciąg treningowy przez internet!

Dzisiaj dobry wyciąg na siłownię profesjonalną lub domową można kupić w wielu sklepach, w tym między innymi w popularnych marketach sportowych, a także w specjalistycznych sklepach oferujących sprzęt tego rodzaju.

Aktualnie zamówienie na wyciąg treningowy można złożyć również za pośrednictwem internetu – bez potrzeby wychodzenia z domu!