Jak urządzić małe mieszkanie? Cenne porady i wskazówki

przez | 5 stycznia 2024

Zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie? Wbrew wszelkim pozorom, taka przestrzeń również może być komfortowa i estetyczna. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu – przedstawiamy w nim, jak dobrać meble czy kolor ścian do małego mieszkania.

Pomysł na małe mieszkanie, czyli optyczne powiększenie przestrzeni

Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń, warto postawić na jasną kolorystykę w mieszkaniu.  Na ścianach doskonale sprawdzi się biel, beż lub jasna szarość. Lepiej unikać krzykliwych i ciemnych kolorów, bowiem mogą przytłoczyć wnętrze. Optyczne powiększenie przestrzeni zapewnią również lustra oraz połyskujące fronty mebli.

Aby uniknąć efektu przytłoczenia, należy unikać zbyt wielu wzorów, kolorów i faktur. Mieszkanie powinno stanowić spójną całość. Niezależnie od tego,  czy stawiasz na minimalizm, styl industrialny czy może nowoczesny, nie przesadzaj z ilością dodatków.

Bardzo ważnym elementem mieszkania jest również oświetlenie. Zadbaj o doświetlenie całego mieszkania, dobierając źródła światła o różnej wielkości. Niewystarczająca ilość punktów świetlnych sprawi, że mieszkanie stanie się ciasne i niekomfortowe. Z pomocą światła możesz również poprawić zaburzone proporcje przestrzeni.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Wykorzystaj wysokość

Nowoczesne aranżacje małych mieszkań sprytnie wykorzystują ich wysokość. Doskonałym tego przykładem są antresole. Pozwalają wygospodarować dodatkową przestrzeń np. na łóżko lub miejsce do przechowywania. Antresola wcale nie musi być duża! Dodatkowo jej schody mogą służyć jako miejsce do przechowywania.

Dobrym rozwiązaniem są również meble wiszące, w tym np. półki. Wykorzystując każdy centymetr swojego mieszkania stworzysz przestrzeń funkcjonalną i wygodną użytkowaniu.

Jak dobrać meble do małego mieszkania?

W małym mieszkaniu świetnie sprawdzą się meble wielofunkcyjne, takie jak:

  • stół z możliwością rozłożenia,
  • łóżko z pojemnikami na pościel, koce i poduszki,
  • kanapa z dodatkowymi szufladami do przechowywania,
  • narożnik z funkcją spania,
  • łóżko piętrowe,
  • szafka RTV wisząca.

A jeśli chcesz stworzyć nowoczesne małe mieszkanie, weź pod uwagę zakup mebli na wymiar. Pozwolą stworzyć niezwykle estetyczną przestrzeń, jednocześnie oszczędzając miejsce. Meble zostaną dostosowane do Twojego mieszkania, jego metrażu i kształtu. W aranżacji przestrzeni i dopasowaniu mebli pomoże Ci projektant wnętrz.

Dodatkowo pamiętaj, by nie ustawiać wszystkich mebli w jednym ciągu linii. Taki układ optycznie pomniejsza przestrzeń i daje wrażenie ciężkości.

małe mieszkanie w brązie

Aranżacja małego mieszkania – to naprawdę możliwe!

Aranżując małe mieszkanie i przeglądając dostępne w internecie inspiracje, kieruj się przede wszystkim następującymi czynnikami:

  • funkcjonalność – małe mieszkanie powinno być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, nie może być zagracone,
  • mniej znaczy lepiej – w małym mieszkaniu łatwo jest przesadzić z ilością ozdób, kolorów czy wzorów, zadbaj więc o to, by przeważał minimalizm,
  • jasność – dbaj o odpowiednie oświetlenie przestrzeni, jak i obecność jasnych barw na meblach, ścianach i dodatkach.

Niezależnie od tego, czy twoje mieszkanie to kawalerka czy może większa przestrzeń, kierując się powyższymi zasadami unikniesz przytłoczenia i zachowasz wysoki poziom estetyki.