Kiedy konieczny jest transport gabarytowy? Wymiary, typy ładunków

przez | 4 grudnia 2020

Przewóz dotyczy nie tylko ładunków spełniających normy dopuszczalne w przepisach. Niekiedy konieczne jest przewiezienie większych towarów. W takim przypadku organizuje się tak zwany transport ponadgabarytowy. Kiedy można mówić o transporcie ponadgabarytowym? Jakie rodzaje ładunków wymagają takiego transportu?

Transport ponadgabarytowy – co to jest?

Transport określany jako ponadgabarytowy, także jako transport wielkogabarytowy, nienormatywny albo ponadnormatywny, jest rodzajem transportu specjalistycznego. Odnosi się on do ładunków, które przekraczają dopuszczalne normy przewidziane dla dróg publicznych.

Wymagające takiego transportu ładunki ponadgabarytowe posiadają większe wymiary oraz ciężar niż pozwalają na to normy przewidziane przepisami prawa, a dokładnie Prawa o ruchu drogowym.

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym, transport ponadgabarytowy to taki, który przekracza określone parametry. Odnoszą się one do pojazdów wraz z ładunkami, w tym także ciężarem paliwa, kierowcy.

Minimalne parametry w transporcie ponadnormatywnym:

  • 16,5 metra długości
  • 2,5 metra szerokości
  • 4 metry wysokości
  • 42 tony masy

Jeżeli zatem ładunek przekracza co najmniej jeden z powyższych parametrów, wówczas można określić go jako ładunek ponadgabarytowy. Taki ładunek może posiadać zróżnicowane parametry zależnie od jego typu, co przekłada się także na złożoność procesu transportowego.

Jakie ładunki zaliczają się do ponadgabarytowych?

Powyższe warunki ładunków ponadnormatywnych spełnia wiele różnych towarów, które używane są między innymi w przemyśle, górnictwie, rolnictwie, budownictwie.

Chociaż taki transport gabarytów nie jest prowadzony często, jest on niezbędny wtedy, gdy konieczne jest wyposażenie zakładów we właściwy sprzęt, wzniesienie konstrukcji, wykonanie konkretnych prac, które wymagają zastosowania sprzętu o dużych gabarytach.

Do ładunków ponadgabarytowych zalicza się przede wszystkim:

  • maszyny budowlane
  • maszyny rolnicze
  • maszyny górnicze
  • samochody ciężarowe
  • sprzęt przemysłowy
  • elementy infrastruktury
  • linie produkcyjne
  • zbiorniki
  • konstrukcje hal
  • elektrownie wiatrowe

Oczywiście, powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości związanych z transportem gabarytowym, ponieważ również obejmuje on innego rodzaju ładunki, które nie zostały na niej wymienione.

Jakie środki transportu używane są do transportu ponadnormatywnego?

Jako że w transporcie ponadnormatywnym mamy co czynienia ze specjalnego typu ładunkami, konieczne jest zastosowani także specjalistycznych środków transportu.

W tym celu stosuje się między innymi naczepy niskopodwoziowe. To specjalny rodzaj naczep wyróżniających się obniżoną platformą transportową. Taka konstrukcja naczep powoduje, że pozwalają one na łatwy załadunek kłopotliwych towarów. Obniżona platforma powoduje także, że ładunek nie jest zbyt wysoki, co uławia jego przewóz pod mostami, wiaduktami.

Wybór właściwego środka transportu ma duże znaczenie, aby transport gabarytów mógł okazać się efektywny, bezpieczny, szybki.

Komu zlecić transport ponadgabarytowy?

Aktualnie ładunki ponadgabarytowe przewozi wiele firm działających w różnych regionach Polski. Zapewniają one swoim klientom kompleksową pomoc przy transporcie każdego typu wymagającego ładunku.

Firmy prowadzące transport wielkogabarytowy służą również kompleksowym wsparciem w organizacji całej operacji logistyczne związanej z przewozem gabarytu. Zajmują się uzyskaniem potrzebnych zezwoleń, optymalnym zaplanowaniem trasy, jej pilotażem, kontaktami z odpowiednimi służbami. Dzięki temu klient może otrzymać wtedy kompleksową obsługę związaną z tym wymagającym typem transportu.