Wnętrza domów w skandynawskim stylu

przez | 17 listopada 2020

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych motywów aranżacyjnych w Polsce już od kilku lat. Nadal cieszy się ogromnym zainteresowanie. Czym dokładnie cechuje się ten styl wykończenia wnętrz? Jak urządzić własny dom w stylu scandi?

Dom można urządzić w wielu stylach, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wykończeniowych lub remontowych warto zawsze zapoznać się z różnymi wariantami wystroju wnętrz. Oczywiście, każdy z nas ma własny gust, lecz inspiracje są także bardzo pomocne wtedy, gdy poszukuje się idealnego pomysłu na wnętrze.

Styl skandynawski – piękny i funkcjonalny

Ten styl, który przywędrował do nas z północy Europy, jest hitem na całym świecie. Urządzone w nim wnętrza domów i mieszkań przyciągają uwagę swoimi jasnymi barwami, ale również naturalnymi materiałami, przytulnością i ciepłem.

Styl scandi jest bardzo wszechstronny i nadaje się do urządzenia praktycznie każdego wnętrza – można urządzić w nim salon, sypialnię, kuchnię czy łazienkę, aby stworzyć spójnie prezentującą się przestrzeń.

Styl skandynawski w skrócie:

  • białe lub jasnoszare ściany
  • drewniane podłogi
  • meble białe lub z jasnego drewna
  • duża, komfortowa kanapa
  • stół dla wielu osób w salonie
  • miękkie tekstylia
  • przytulne oświetlenie

Dom po skandynawsku – jak go urządzić?

Aby wnętrza domów uzyskały piękny wymiar w tylu skandynawskim, konieczne jest przede wszystkim stworzenie tła dla całej aranżacji, czyli wykończenie podłogi oraz ścian. Tutaj wnętrza scandi nie są zbyt wymagające – biel i drewno to najpopularniejsze połączenie.

Meble do wnętrz w stylu skandynawskim można zakupić obecnie w wielu marketach – także za pośrednictwem internetu. Do wyboru są różne warianty mebli wypoczynkowych, do przechowywania, gotowe kuchnie, łóżka, biurka, meble łazienkowe, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Warto też pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma właściwe oświetlenie – to ono pozwala na stworzenie przyjemnego efektu hygge, czyli inaczej przytulności. We wnętrzach urządzonych w skandynawskim stylu powinny zagościć różne źródła światła – nie tylko lampa sufitowa, ale także lampy dodatkowe, na przykład stojąca, stolikowa, lampy dekoracyjne jak lampiony, świeczniki.

Dekoracje w stylu skandynawskim stanowią wisienkę na torcie. Aby wnętrza domów wyglądały przytulnie, dobiera się do nich tekstylia jak zasłony, koce, poduszki, a nawet ciepłe skóry. Także ważnym elementem aranżacji są naturalne lub suszone kwiaty.