Aranżacja kuchni połączonej z salonem. Jak urządzić aneks kuchenny?

przez | 23 lutego 2021

Nowoczesne kuchnie bardzo często łączone są z salonem. Otwarte pomieszczenia optycznie powiększają wnętrza, a przy tym ułatwiają rodzinną komunikację. Jak urządzić aneks kuchenny tak, aby wyglądał estetycznie i był funkcjonalny?

Kuchenna aranżacja wnętrz może być wymagająca. To właśnie kuchnia często uznawana jest za najtrudniejszą w urządzeniu przestrzeń. Na stosunkowo małym obszarze trzeba zmieścić wtedy szeroką gamę sprzętów – kuchenkę, piekarnik, lodówkę, często też zmywarkę, mikrofalówkę, a ponadto zlewozmywak oraz szafki do przechowywania. Nic dziwnego, że nawet dobry projektant wnętrz może mieć trudności z urządzeniem kuchni tak, aby była ergonomiczna, a przy tym estetyczna.

Jak urządzić aneks kuchenny?

Dzisiaj w wielu domach i mieszkaniach nie urządza się kuchni zamkniętych – zamiast nich wybierane są przestrzenie otwarte, które nazywane są aneksami kuchennymi.

Aneksy mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Wśród ich głównych atutów znajdują się powiększenie wnętrza czy łatwe przejście z kuchni do salonu, ale są także takie osoby, które za aneksami nie przepadają, na przykład ze względu na całą kuchnię na widoku.

Aby aneks kuchenny był ładny i funkcjonalny, projektowanie wnętrz można powierzyć specjalistom, lecz można także przygotować aranżację samodzielnie. Klucz to takie dopasowanie umeblowania i AGD, aby urządzić przyjemny w użytkowaniu zakątek.

Jakie meble do aneksu kuchennego wybrać?

Aneks kuchenny może zarówno bazować na meblach na wymiar, jak również wystrój wnętrz może wykorzystywać gotowe meble do kupienia w popularnych marketach, a nawet w sklepach internetowych.

Dużym powodzeniem cieszą się aranżacje kuchni na bazie mebli na wymiar, ponieważ wtedy można dopasować je indywidualnie do dostępnej przestrzeni. To także rekomendowane rozwiązanie do małych wnętrz, gdzie liczy się każdy centymetr. Gdy jednak ważna jest niższa cena, warto sprawdzić gotowe umeblowanie – często także można dopasować je do wnętrza tak, by całość prezentowała się dobrze.

Bardzo często projekty kuchni uwzględniają również AGD do zabudowy. To droższa opcja, lecz efekt jest bardzo przyjemny dla oka. Lodówka ukryta w szafce, zabudowana płyta, piekarnik tworzą nowocześnie prezentujące się aranżacje.

Aneks kuchenny – meble nowoczesne czy tradycyjne?

Aneks kuchennym może być zarówno urządzony w stylu nowoczesnym, jak i tym tradycyjnym, na przykład w nurcie rustykalnym czy też francuskim.

Dzięki szerokiej gamie różnorodnych mebli można łatwo dopasować je do swojego pomysłu na wnętrze, aby uzyskać atrakcyjny efekt. Nowoczesne meble najczęściej wykonuje się z gładkich płyt meblowych bez zbędnych ozdobników, także lakierowanych na wysoki połysk. Biel, czerń, szarości – to najpopularniejsze kolory. Tradycyjne wnętrza najczęściej bazują na wzorach drewna – do dyspozycji są jasne i ciemne wybarwienia.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

W domach i mieszkaniach z aneksami kuchennymi bardzo często oddziela się przestrzeń kuchenną od tej wypoczynkowej w salonie. W takim przypadku architekt wnętrz może zasugerować kilka możliwych rozwiązań.

Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie stołu w miejscu, w którym łączą się dwie przestrzenie. To dobry wybór w większych pomieszczeniach, gdzie można ustawić stół wraz z krzesłami – mogą one tworzyć wtedy przestrzeń jadalnianą.

Można jednak zdecydować się też na inne rozwiązania, na przykład na ustawienie półwyspu albo wyspy kuchennej. Do takiej zabudowy najlepiej dodać wtedy hokery – wysokie krzesła barowe. Wykorzystanie zabudowy kuchennej posiada większy potencjał – półwysep lub wyspa mogą wtedy służyć nie tylko jako przestrzeń jadalniana, lecz również do przygotowywania posiłków, przechowywania.