Konwencja Obywatelska
24 marca odbyła się Konwencja Obywatelska „Polacy dla Europy”, podczas której Obywatele RP przedstawili politykom ideę wysłuchań publicznych, którym mieliby zostać poddani kandydaci i kandydatki do Parlamentu Europejskiego.

To była dyskusja o Europie, zagrożeniach dla demokracji i faszyzmu, o wyborach do PE. Europejska Sieć Demokracji: Polacy, Węgrzy, Francuzi, Niemcy, Słowacy, Holendrzy, Ukraińcy. W młodych siła!

Być blisko obywateli! Skuteczna walka z faszyzmem to silne społeczeństwo i państwo obywatelskie. Tylko razem wygramy dla Polski.

Wygląda na to, że udało się coś dużego i ważnego. Konwencja Polacy dla Europy w ramach projektu Obywatele Mają Głos i postulaty:
— publicznych wysłuchań kandydatów partii demokratycznych do Parlamentu Europejskiego zakończone rekomendacjami Komitetów Wyborców (lub odmową rekomendacji);
— międzypartyjnych, otwartych prawyborów jako sposobu formowania wspólnej listy demokratów w jesiennych wyborach;
— obywatelskiego Senatu;
— parlamentu – konstytuanty, który dokonuje reformy ustrojowej i negocjuje rozwiązanie kilku innych, dotąd w III RP niepodjętych problemów, po czym się rozwiązuje rozpisując normalne wybory.

Te postulaty leżą otwarte na stole, nie da się już udawać, że ich nie ma, będą przedmiotem publicznej debaty. Uzyskaliśmy kilka deklaracji:
— Michał Boni, Joanna Sheuring-Wielgus, Kamila Gasiuk-Pihowicz — chcą publicznych wysłuchań, zgłoszą się na nie. — Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprzewodnicząca Wiosny — Wiosna chce wysłuchań.
— Wszyscy obecni politycy — postulat prawyborów, zwłaszcza w przypadku Senatu, będzie przedmiotem rozmów.
— Jarosław Kurski w imieniu Wyborczej — 21 terenowych oddziałów Gazety da przestrzeń obywatelskiej debacie, wysłuchaniom oraz ew. prawyborom.

Parę istotnych aktywów po naszej stronie. Do roboty…