Kto to jest talib? Opis, historia, strój

przez | 1 listopada 2022

O talibach zrobiło się głośno na początku XXI wieku, wraz z zamachem w Stanach Zjednoczonych, który spowodował zawalenie się budynków World Trade Center oraz zniszczenie Pentagonu. Kim dokładnie są talibowie? Wyjaśniamy, kto nazywany jest talibem, jaka jest historia talibów, jak się ubierają i polecamy ciekawe filmy o talibach.

Talibowie – kim są?

Termin ten może być pojmowany dwojako, a dokładnie może on odnosić się do osób, które pobierają nauki w szkołach koranicznych lub medresach, a także do osób tworzących Islamskie Emiraty Afganistanu, czyli fundamentalistyczną grupę islamistyczną.

1. Talibowie jako uczniowie szkół koranicznych i medres

Początkowo termin ten używany był głównie do opisania uczniów pobierających nauki w szkołach koranicznych i medresach dotyczące Koranu. Talibowie uczą się nie tylko w krajach arabskich, ale również innych krajach świata, między innymi na kontynencie afrykańskim.

Nauka talibów rozpoczynała się już w wieku dziecięcym i łącznie zajmowała ona około 10 lat. Uczniowie mogą liczyć na bezpłatną naukę, wyżywienie, dlatego też w ubogich krajach szkoły takie cieszą się dużym zainteresowaniem.

2. Talibowie jako ugrupowanie fundamentalistyczne

Drugi termin odnosi się do talibów, którzy stworzyli organizację fundamentalistów islamskich. Przejęła ona władzę w kraju Afganistan w latach 90. XX wieku. Talibowie ci określają się jako Islamski Emirat Afganistanu (IEA).

Miejscem, w którym zapoczątkowano ruch, była medresa zlokalizowana w Kandaharze. Grupa ta skoncentrowana była na prowadzeniu walk o przejęcie kraju oraz wprowadzeniu w nim zasad opartych na Koranie. Uważa się, że do popularyzacji ruchu przyczynił się Pakistan.

Talibowie w Afganistanie

Ruch dynamicznie rozwijał się w Afganistanie i szybko przejął władzę na dużym terytorium kraju. Kontrolowane przez Talibów tereny wyróżniały się surowym prawem, również dotyczącym kobiet, które muszą nosić burki i nie mogą pracować.

Również prowadzono egzekucje politycznych przeciwników, prześladowano mniejszości religijne, zakazano korzystania z internetu.

Wojna z talibami

Talibowie kojarzeni są obecnie z międzynarodowym terroryzmem. Personą, która przyczyniła się do tego, był przywódca ugrupowania Al-Kaida – Osama bin Laden.

Na skutek ataku terrorystycznego, który miał miejsce we wrześniu 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, kraj ten wypowiedział wojnę talibom. Aktualnie Amerykanie wycofali się z Afganistanu, co przyczyniło się do wzrostu znaczenia ruchu.

W tym kontekście pojawiają się również doniesienia o tym, że talibowie w Polsce przetrzymywani byli w tajnych więzieniach. Według ujawnionych dokumentów rzeczywiście miało to miejsce.

Jak ubierają się talibowie?

Talibowie ubierają się zgodnie z lokalnymi zwyczajami. Strój taliba to przede wszystkim szarawary, czyli szerokie, długie i bufiaste spodnie, a także galabija, czyli szerokie i luźne okrycie ciała, zwykle w kolorze białym, które ma odbijać promieniowanie słoneczne. Na głowie noszona jest kefija – jest to czapka powstająca ze zwiniętej chusty.

Ciekawe filmy o talibach

Aby dowiedzieć się więcej na temat talibów oraz wojen w Afganistanie, warto wykorzystać filmy o talibach. Pokazują one panujące w tych rejonach zwyczaje, historię, przybliżając te kwestie w przystępny sposób.

Ciekawe filmy o Talibach oraz o Afganistanie to między innymi:

 • Wojna Restrepo
 • Osama
 • Machina wojenna
 • Kamdesh. Afgańskie piekło
 • Kurs do Krainy Cienia
 • Essential killing
 • Bracia
 • Terytorium wroga
 • Jarhead 2: W polu ognia
 • Dwunastu odważnych
 • Ocalony

W internecie można znaleźć również wiele reportaży dotyczących talibów i Afganistanu, również kręconych w ostatnich latach, które pokazują rosnące wpływy talibów.