Jak zaoszczędzić na kursach taxi w Warszawie? 5 praktycznych porad

przez | 28 listopada 2021

Taksówka wcale nie musi być bardzo droga, gdy wiadomo, jak wybrać dla siebie tanią ofertę. Gdy chcesz skorzystać z taxi w Warszawie i nie przepłacić, sprawdź 5 przygotowanych przez nas porad, dzięki którym dojazd nie będzie kosztować Cię fortuny!

1. Uważaj na przewozy osobowe – wybieraj taksówki

Na samym początku warto pamiętać o tym, że nie każdy samochód, jaki stoi na postoju, jest w rzeczywistości taksówką. W Warszawie, podobnie jak w innych dużych miastach w Polsce, można narazić się na spory rachunek, gdy zamiast do taxi wsiądzie się do pojazdu firmy prowadzącej usługi przewozowe.

Na czym polega różnica pomiędzy taksówkami a samochodami do przewozów osobowych? W tych pierwszych obowiązuje określony cennik i mają one zainstalowane taksometry. W tych drugich kierowca może zażyczyć sobie natomiast znacznie wyższą opłatę – niekiedy nawet kilkaset złotych za przejechanie parokilometrowego odcinka.

Aby rozpoznać taxi w Warszawie, zwróć uwagę na:

  • kogut z napisem taxi na dachu
  • godło Warszawy z syrenką na boku pojazdu
  • numer boczny pojazdu otoczony żółto-czerwonymi pasami
  • cennik umieszczony na tylnych drzwiach po stronie pasażera
  • kartę identyfikacyjną taksówkarza z jego danymi i numerem licencji
  • taksometr oraz kasę znajdujące się wewnątrz taksówki

2. Unikaj taxi z postoju – zamów taksówkę telefonicznie albo przez aplikację

Skorzystanie z taksówki znajdującej się na postoju najczęściej oznacza wyższy rachunek. Lepiej zatem zdecydować się na zadzwonienie do korporacji albo alternatywnie na skorzystanie z jej aplikacji, gdy jest ona dostępna.

Zamówienie taksówki to także niższe ryzyko, że trafi się na samochód prowadzący przewozy osobowe zamiast taxi, dlatego to dodatkowy atut.

3. Sprawdź cennik usług taxi w Warszawie

Każda korporacja taksówkarska w Warszawie ma swój cennik, dlatego przed skorzystaniem z jej oferty warto się z nim zapoznać. Teraz można zrobić to łatwo przez internet lub w aplikacji mobilnej, która dodatkowo podliczy szacunkowy koszt dojazdu na danej trasie.

Na cenę kursu składają się elementy jak:

  • opłata początkowa
  • opłata za każdy kilometr zgodnie z taryfą
  • pokonany dystans
  • dodatkowe usługi

W przypadku taryfy 1, czyli dojazdów w dni od poniedziałku do piątku w godzinach 6-22 na terenie miasta, czyli w 1 strefie taksówkarskiej trzeba zapłacić cenę od około 1,80 zł za kilometr. Z kolei dojazdy w godzinach nocnych, w niedziele i w święta to wydatek od około 2,70 zł za kilometr. Najwięcej kosztują dojazdy poza miasto, czyli do 2 strefy – tutaj to koszty wynoszące nawet ponad 5,00 zł za kilometr.

Zniżka na przejazd taksówką? Można otrzymać ją na wiele sposobów, między innymi wtedy, gdy pobierze się aplikacje mobilne do zamawiania taxi.

4. Szukaj promocji na taksówki

Promocje na usługi taxi są obecnie organizowane przez wiele korporacji, dlatego przed zamówieniem taksówki warto sprawdzić, gdzie akurat można upolować najniższą cenę i dzięki temu za dojazd zapłacić jeszcze mniej.

5. Gdy się spieszysz, skorzystaj z rekomendacji

Nie masz czasu na to, aby wertować cenniki korporacji taksówkarskich? W takim przypadku najlepiej skorzystaj z poleconych usług taxi w Warszawie.

Dzisiaj rekomendacje można znaleźć głównie w serwisach społecznościowych. Wystarczy wejść na grupy poświęcone Warszawie, aby tam otrzymać polecenia od osób, które dokładnie wiedzą, gdzie najbardziej opłaca się zamówienie taksówki w stolicy.

Podsumowując, to, ile kosztuje taxi w Warszawie, jest zależne od wielu czynników. Aby zapłacić za kurs jak najmniej, warto pamiętać o tym, by wybrać dobrą korporację, która będzie mogła zaproponować niskie ceny dojazdu. Dzięki temu za komfortową podróż będzie można zapłacić niską cenę i nie narazić się na poważne problemy wynikające z wyboru nieodpowiedniego przewoźnika.