Antena satelitarna daje dostęp do szerokiej gamy programów. Aby je odbierać, talerz anteny musi być odpowiednio zamontowany i ustawiony. Jak odbywa się instalacja anten satelitarnych? Poniżej prezentujemy dokładne informacje, jak robić to krok po kroku.
Chociaż instalacja anteny satelitarnej może wydawać się prosta, to jednak w rzeczywistości prace te wymagają czasu, wiedzy i umiejętności. Właśnie dlatego przy zakładaniu telewizji satelitarnej należy podjąć ważną decyzję – czy montaż wykonać we własnym zakresie, czy też skorzystać z pomocy eksperta.
Jak odbywa się założenie satelity? Gdy chcesz dowiedzie się, jak to zrobić, sprawdź dokładne informacje poniżej, aby dowiedzieć się, jak przebiega cała procedura.
1. Montaż anteny satelitarnej
Pierwszym etapem jest montaż anteny satelitarnej, czyli umieszczenie jej na ścianie budynku albo na jego dachu. Do montażu stosuje się specjalne uchwyty lub wysięgniki, aby uzyskać właściwe położenie talerza.
W większości przypadków montaż anteny satelitarnej prowadzony jest tak, aby talerz był skierowany na południe. Należy wtedy zamocować antenę w miejscu, w którym pomiędzy nią a satelitą nie będą znajdowały się żadne przeszkody, na przykład jak drzewa lub budynki.
Antena powinna być zamocowana solidnie, a gdy jest to możliwe, podłączona również do instalacji odgromowej. Dzięki temu będzie mogła służyć bezpieczne.
2. Ustawienie anteny satelitarnej
Gdy antena została już zamontowana, w takim przypadku przechodzi do dalszego kroku, czyli do jej ustawienia. Przeprowadza się ustawianie anten satelitarnych pod trzema kątami, a dokładnie kąta konwertera, elewacji oraz kąta od kierunku na południe.
Właściwie ustawiona antena pozwala na odebranie programów z satelity, dlatego liczy się każdy centymetr, aby miały one jak najwyższą jakość.
Antenę ustawia się przy tym zależnie od lokalizacji budynku, dlatego też każda miejscowość ma nieco inne parametry, pod którymi należy ustawić antenę. Dokładne informacje o prawidłowym ustawieniu anteny można znaleźć dzisiaj w internecie – wystarczy tylko wybrać konkretną lokalizację, aby dowiedzieć się, w którą stronę skierować talerz.
3. Regulacja anteny satelitarnej
Właściwe ustawienie to jeszcze nie wszystko. Poza tym instalacja anteny satelitarnej będzie także wymagała jej dokładnego wyregulowania. Tutaj stosuje się specjalne śruby, którymi dopasowuje się precyzyjne położenie anteny tak, aby mogła ona prawidłowo odbierać sygnał wysyłany przez satelitę. Tutaj duże znaczenie mają nawet milimetry, dlatego testuje się różne warianty położenia.
Podczas regulacji anteny bierze się również pod uwagę obraz w telewizji oraz informacje o sile oraz jakości sygnału. Dzięki temu możliwe jest wybrane najlepszej pozycji, aby odbierać programy.
Czy antenę warto ustawiać samodzielnie?
Zasadniczo samodzielne ustawianie anten satelitarnych jest możliwe, jednak warto wskazać, że nie zawsze jest ono efektywne i może dodatkowo zajmować sporo czasu. Najlepiej montaż, ustawienie i regulację wykonywać wtedy razem z drugą osobą.
Gdy jednak nie ma się czasu na prowadzenie prac we własnym zakresie, nie dysponuje się właściwym sprzętem, wtedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy instalatora, który przyjedzie na miejsce i wykona wszystkie czynności potrzebne do odbierania programów telewizji satelitarnej jeszcze tego samego dnia.
Koszt związany z przeprowadzeniem prac zależny jest od kilku czynników, między innymi od zakresu obsługi. Zazwyczaj za ustawianie anteny satelitarnej wraz z ich regulacją pobierana jest opłata około 80-100 złotych, natomiast kompleksowa obsługa, która obejmuje również przeprowadzenie montażu talerza, to wydatek rzędu 100-200 złotych.