Zapewniony dostęp do krajowej subskrypcji usług online w zakresie treści
Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu sprawozdanie dotyczące zapewnienia możliwości transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści.

– Rosnąca popularność usług w zakresie treści online oraz korzystania z urządzeń przenośnych, w tym ich transgraniczne użytkowanie, oznacza, że ​​Europejczycy oczekują dzisiaj możliwości korzystania z usług internetowych z dowolnego państwa członkowskiego (możliwość transgranicznego przenoszenia usług w zakresie usług online).

– Brak lub problemy z transgranicznym przenoszeniem usług w zakresie treści internetowych w UE wynika z praktyk udzielania licencji posiadaczom praw i/ lub praktyk handlowych dostawców usług. Proponowane rozporządzenie reguluje fikcję prawną gwarantującą, że abonenci usług online w Unii, które są dostarczane przenośnie, mogą korzystać z tych usług podczas czasowego przebywania w innym państwie członkowskim oraz zapewniają pewność prawną usługodawcom.

Najważniejsze osiągnięcia:
– Konsumenci będą mieć zapewniony dostęp do krajowej subskrypcji usług muzycznych, filmowych lub sportowych podczas tymczasowego pobytu w innym państwie członkowskim, np. w okresie wakacyjnym, podczas podróży służbowej lub w czasie pobytów studenckich.

– Proponowane rozporządzenie pozwala abonentom usług internetowych w zakresie dostępu do treści w Unii Europejskiej, które są dostarczane przenośnie, korzystanie z tych usługi podczas czasowego przebywania w innym państwie członkowskim.

– Po udostępnieniu możliwości transgranicznego przenoszenia, dostawcy treści online będą musieli zweryfikować kraj zamieszkania abonenta w UE. Rozporządzenie ustanawia ograniczoną listę dozwolonych metod weryfikacji, w tym sprawdzanie identyfikacji elektronicznej, szczegółów płatności lub adresów IP. Rozporządzenie zakłada, że klienci będą musieli być poinformowani o metodzie weryfikacji, a ich dane osobowe będą objęte ochroną.

– Nowy system zacznie obowiązywać 9 miesięcy po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.