Wystawa – Polska-Protesty Uliczne
Wspólnie z Różą Thun i Barbarą Kudrycką organizujemy dziś w Parlamencie Europejskim wystawę prac Chrisa Niedenthala i Wojciecha Kryńskiego.

Polska znalazła się na rozdrożu, i ujawniło się coś groźnego dla demokracji liberalnej. To, że część środowisk politycznych świadomie dąży do autorytarnego sposobu rządzenia. I to, że spora część społeczeństwa wybiera populistyczny wehikuł rozwoju, bo jest na skrzyżowaniu między dominacją mentalności „homo sovieticus” a jeszcze słabo rozwiniętą postawą „homo civicus”.

Dlatego tak ważni są ci, którzy są obywatelami, naprawdę  – obywatelami współczesnej Polski.

Protesty uliczne w Polsce, to nie tylko wyraz buntu, niezgody na łamanie zasad demokracji, praworządności i groźbę faszyzmu. To właśnie najlepsza dzisiaj lekcja demokracji. Demokracji jako akcji nie wstydzącej się ulicy, demokracji jako działania odważnego, upominającego się o prawa własne i innych, budującego wewnętrzną wolność, która jest podstawą dla prawdziwego „homo civicus”.

Dziękuję polskiej ulicy za odwagę i historyczną odpowiedzialność.

Te zdjęcia pokazują, że obecne protesty uliczne są nie wprost, ale symbolicznie  – na miarę tych fenomenów polskiej wolności, które pozwoliły przetrwać duchowi Wolnej Polski, jak: Poznański Czerwiec 1956 roku, jak Marzec 1968, jak Grudzień Wybrzeża 1970 roku, jak Ursus i Radom 1976, i jak „Solidarność” !

Dziękuję tym, którzy swoją odwagą dzielą się z innymi – ośmielając ich krok po kroku do obywatelskiej odwagi: artystom- fotografom Chrisowi Niedenthalowi i Wojciechowi Kryńskiemu, oraz Agnieszce Holland, Pawłowi Kasprzakowi i prof Marcinowi Matczakowi.

Patrzmy, rozmawiajmy, budujmy siebie i swoją siłę wolności!