Wybory na Przewodniczącego PE
Dziś odbyły się wybory na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Ostatecznie w czwartej turze z Gianni Pittella zwyciężył Antonio Tajani, który został nowym przewodniczącym PE. Moje gratulacje!

Jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego będę walczył o wartości – zapowiadał przed wyborami Antonio Tajani, nowy szef europarlamentu. 63-letni Włoch zastąpi na stanowisku Martina Schulza.

63-letni Antonio Tajani większość swojej politycznej kariery związał z Parlamentem Europejskim – po raz pierwszy mandat europosła uzyskał w 1994 roku. W czerwcu 2008 został wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej oraz komisarzem do spraw transportu, niespełna dwa lata później objął szefostwo w komisji do spraw przemysłu i przedsiębiorczości. W lipcu 2014 ponownie uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, opuszczając równocześnie stanowisko w Komisji Europejskiej.

Kandydat chadeków, pytany przed wyborami o to, dlaczego kandyduje na szefa PE powiedział: – Będę przewodniczącym, który walczy o wartości – te same, które zaprowadziły mnie do polityki. Pełniłem różne funkcje w instytucjach Unii Europejskiej przez ostatnie 20 lat i mogę zapewnić, że pozostanę tak samo oddany swojej misji, jak przez cały ten czas. Zapewniam, że głos każdego człowieka w Europie jest słyszalny i brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Tajani, były rzecznik Silvio Berlusconiego, został wybrany na kandydata Europejskiej Partii Ludowej w pierwszej turze wewnętrznych wyborów, pokonując Irlandkę Mairead McGuinness, Francuza Alaina Lamassoure’a i Słoweńca Alojza Peterle.

– Tajani to bardzo ważna osobistość w partii. Jest niebywale lojalny, a zwycięstwo w wewnętrznych wyborach zawdzięcza temu, że każdy inny członek EPL zna go osobiście – powiedział Andreas Schwab, niemiecki europoseł, kolega Włocha z frakcji chadeków.

63-letni Włoch jest z wykształcenia prawnikiem. Zanim został politykiem, był oficerem włoskich sił lotniczych, pracował też jako dziennikarz, będąc m.in. prezenterem radia Rai 1. W 1994 roku był jednym z założycieli partii Forza Italia. Tajani pełnił rolę rzecznika prasowego pierwszego rządu Berlusconiego (1994-1995). Już w czasie kariery w instytucjach Unii Europejskiej bez powodzenia kandydował na burmistrza Rzymu (przegrał minimalnie z Walterem Veronim).