Rosyjska dywersja w UE
24 stycznia br. odbyło się wspólne spotkanie ekspertów i dyskusja dotycząca rosyjskich sieci w Europie. W spotkaniu wziął udział m.in. Tomasz Piątek. Gustav Gressel przedstawił badania wszystkich 252 partii w parlamentach Unii Europejskiej pod względem ich powinowactwa do ideologii pro-Kremlowskiego ruchu młodzieżowego. Zapierający dech w piersiach!
Rozbudzanie antyzachodnich nastrojów i wspieranie prorosyjskich sieci było od stuleci częścią rosyjskiej polityki zagranicznej. Co się zmieniło: łatwość manipulowania dyskursem publicznym za pośrednictwem mediów społecznościowych i utraty zaufania publicznego do demokratycznych instytucji.
Wielu uczestników wskazuje na niepokojące tendencje we Włoszech, coraz częściej atakowane przez propagandę Kremla. Rosja próbuje wpłynąć na politykę włoską poprzez rosyjską i włoską mafię. Sieci przestępcze jako kanały wpływów rosyjskich.
Wspólne standardy UE w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania pieniędzy oraz porządkowania naszego domu, są niezbędne do budowy odporności przeciwko Rosji i innym zagrożeniom.
Dziękuję znakomitym ekspertom, Tomaszowi Piątkowi, Rebecce Harms, Gustavowi Gressel, Gonzalesowi Pons.