Podpisany Apel o uwolnienie z więzienia Romana Sushchenko
Europosłowie z Parlamentu Europejskiego uważają, iż władze rosyjskie powinny uwolnić z więzienia Lefortovo w Moskwie ukraińskiego dziennikarza Romana Sushchenko i zagwarantować mu bezpieczny powrót na Ukrainę.
Wspólnie z Pavel Svoboda, Eduard Kunz, Carlos Coelho, Tunne Kelam MEP, Michael Gahler, Helga Stevens MEP, Mark Demesmaeker MEP, Monica Macovei, Rebecca Harms podpisaliśmy wezwanie do Federacji Rosyjskiej o uwolnienie Romana Sushchenko.

Polecam tekst na ten temat w Ukrinform-EN.

Władze rosyjskie powinny zwolnić ukraińskiego dziennikarza Roman Sushchenko z aresztu w Lefortovo i zagwarantować mu bezpieczny powrót na Ukrainę.

Zostało to stwierdzone w odwołaniu grupy posłów z trzech frakcji Parlamentu Europejskiego, która została opublikowana w dniu decyzji sądu moskiewskiego, aby przedłużyć aresztowanie Sushchenko w ciągu dwóch miesięcy.


Zgodnie z oświadczeniem Rosja i Ukraina powinny również wznowić wymianę więźniów politycznych zgodnie z porozumieniami z Mińska, a także zagwarantować międzynarodowy monitoring warunków aresztowania i kondycji fizycznej i psychicznej więźniów.

Zdaniem posłów, sprawa Romana Sushchenko, która oczekiwała na decyzję sądu przed 30 września, jest przedmiotem troski posłów do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z badaniami organizacji międzynarodowych sprawy innych ukraińskich więźniów politycznych, w tym Olega Sentsov i Oleksandra Kolchenko, również zostały poruszone.