Pakiet na rzecz Mediów Publicznych
Dziś o godzinie 10.00 na Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie odbyło się podpisanie przez ugrupowania polityczne zobowiązania do realizacji założeń zawartych w Pakcie na rzecz Mediów Publicznych. Jest to drugi, po Pakcie dla Kultury, rodzaj umowy społecznej podpisanej między reprezentantami strony obywatelskiej oraz reprezentantami ugrupowań politycznych; stwierdzający, że media publiczne są przedmiotem szczególnej troski obywateli i odpowiedzialności władzy.

Prowadząca Beata Chmiel, w imieniu inicjatorów Paktu przedstawiła ideę podpisania zobowiązania i przypomniała krótko historię zawiązania Paktu. Agnieszka Holland (Obywatele Kultury) przypomniała, że środowiska kultury zabiegały o nową ustawę medialną od czasu ostatniego Kongresu Kultury, kiedy został powołany Obywatelski Komitet Mediów Publicznych, a następnie złożony w sejmie obywatelski projekt ustawy medialnej. Powiedziała: – Niezależnie od kontekstu politycznego ta sprawa jest coraz bardziej aktualna, ponieważ coraz trudniej znaleźć platformę, na której mogą porozumieć się różne siły społeczne, ludzie różnych poglądów, różnych wrażliwości, gdzie może funkcjonować informacja, która byłaby wiarygodna dla większości i gdzie może powstawać i gdzie może być prezentowana kultura narodowa i wysoka, i popularna, gdzie możemy się wszyscy wypowiedzieć, spotkać i porozumieć. Wierzę, że ten nasz dzisiejszy akt jest krokiem do rzeczywistej współpracy.

W imieniu strony społecznej – sygnatariuszy Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych – zobowiązanie podpisały Agnieszka Holland (Obywatele Kultury), Katarzyna Szafranowska(Obywatele Nauki) i Weronika Czyżewska-Waglowska (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych).

W imieniu ugrupowań politycznych: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Ryszard Petru(Nowoczesna), Marek Kossakowski (Partia Zieloni), Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe).