Dyskusja o praworządności Polski na LIBE


W Brukseli odbyła się dziś dyskusja dotycząca spraw Polski. Głos zabrał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który skrytykował aktualną postawę polskiego rządu. Zapewnił też, że celem Parlamentu nie jest nałożenie na Polskę sankcji. Debaty nie zakończyły żadne konkretne postanowienia, wiceszef KE stwierdził jednak, że dalsze kroki należą do kolegium komisarzy UE.

Rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości. Komisja Europejska jest zdecydowana wykorzystać wobec Polski wszystkie narzędzia jakie są do dyspozycji – powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Parlamencie Europejskim podczas dyskusji o praworządności w Polsce.

• Jesteśmy otwarci na dialog z Polską, ale musimy przedyskutować nową sytuację w KE, z PE i państwami członkowskimi – powiedział Timmermans.

• KE ma prawo zarzucić Polsce naruszenie wartości unijnych, ale musi ten wniosek złożyć do Rady Europejskiej i cierpliwie czekać na jej werdykt – skomentował europoseł Marek Jurek.

• Polska jest krajem demokratycznym, praworządnym i proeuropejskim – dodała europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

• Z kolei Michał Boni (PO) przekonywał, że rządzący wyrzucają Polskę z Europy i podważają demokrację.

Dzisiaj jest rocznica Sierpnia’80, kiedy Porozumienia Gdańskie podpisywał Lech Wałęsa – teraz opluwany przez rządzących Polską. A to przecież Solidarność Wałęsy przyniosła Polsce wolność, niepodległość i demokrację. Dziś rządzący – zawłaszczają hasło solidarności, ale tak naprawdę niszczą polską wolność i solidarność, wyrzucają Polskę z Europy i podważają fundamenty demokracji.

Dziękuję Panu, Panie przewodniczący Timmermans za Pańską pracę, gotowość do dialogu z rządem polskim, obiektywną ocenę systemowego zagrożenia praworządności w Polsce, jaką Pan przedstawia jako wspólne stanowisko Komisji Europejskiej.

Nie jest Pan sam – są z Panem miliony Polaków, którzy myślą podobnie. I te dziesiątki tysięcy, które wyszły na ulice w lipcu tego roku, także mnóstwo młodych ludzi: w obronie Konstytucji, niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów, z determinacją wolności, w pięknych akcjach „Łańcucha Światła” – w wielkich miastach, ale też odważnie w dziesiątkach małych miejscowości.

Moje pytania:

– jak przy ciągłym odrzucaniu przez rząd polski rekomendacji i zaleceń Komisji wyobraża Pan sobie dalsze procedowanie w oparciu o art.7 p.1 w sprawach, które zaczęły się jeszcze w 2015 roku i dotyczą zniszczenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego, co skutkuje niemożnością dokonywania kontroli zgodności polskich przepisów z Konstytucją ?

– jak skomentuje Pan główną linię ataku polskiego MSZ w ostatnim liście do Komisji, gdzie podważa się kompetencje Komisji Europejskiej do upominania się o zasady praworządności w danym kraju ?

– czy w świetle stanowiska rządu polskiego, Komisja podejmie kolejne kroki kierując sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w celu doprowadzenia do usunięcia naruszenia prawa polegającego na braku zgodności z prawem unijnym rozwiązań dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów ?

Szanowny Panie,

w czasach budowania Solidarności i w czasach walki o Solidarność krzyczeliśmy na ulicach: Nie ma wolności bez Solidarności! Dziś krzyczymy: Nie ma wolności bez praworządności!

Michał Boni

31 sierpnia 2017

 

Konferencja prasowa po debacie nt. praworządności w Polsce – europosłowie Janusz Lewandowski, Barbara Kudrycka i Michał Boni.

https://www.facebook.com/GrupaEPL/videos/1504632919616938/