Nienawiści w internecie
Konferencja – Porozmawiajmy o nienawiści, organizowana przez Stowarzyszenie Interkulturalni. Obecnie mamy w Polsce do czynienia z wymykającą się spod kontroli falą hejtu, a szczególnie islamofobii oraz ksenofobii.

Obecnie mamy w Polsce do czynienia z wymykającą się spod kontroli falą hejtu, a szczególnie islamofobii oraz ksenofobii. Uaktywniły się grupy, które w sposób jawny nawołują do agresji. Nie da się ukryć, że strach przed innością od dawna był obecny w społeczeństwie, a obecne masowe ruchy migracyjne tylko go spotęgowały. Bagatelizowanie spraw związanych z mową nienawiści, a także zamiatanie pod dywan problemów dotyczących relacji międzykulturowych, czy brak edukacji antydyskryminacyjnej to tylko kilka z przyczyn tego, co dzieje się teraz.

W konsekwencji prowadzenie debaty publicznej o uchodźcach zamiast na argumentach i faktach opiera się na przepychankach, awanturach i oskarżeniach. Zamiast rozmawiać, obrażamy się i znieważamy, budując trudne do przeskoczenia barykady. Działaczka ruchów sprzeciwiających się mowie nienawiści została w niewybredny sposób zaatakowana przez polityków i celebrytów, tylko dlatego, że nie godziła się na hejt. Ze względu na potok nienawistnych komentarzy, jedna z gazet zamknęła możliwość wypowiadania się pod artykułami, związanymi z tematem uchodźców. I tu nasuwa się pytanie: Czy takie działanie jest uzasadnione? A może uderza w prawo do głoszenia własnej opinii? Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna mowa nienawiści? Czy zaznaczenie granicy między nimi jest możliwe? Kto ma o tym decydować?