Manifest wigilijny
Boże Narodzenie jest Świętem Nadziei, Pojednania i Otwartości. Otwiera Ludzi wzajemnie na siebie. Otwiera nas na Przyszłość. Dlatego dzielimy się opłatkiem, by spojrzeć sobie w oczy, wymienić serdeczności, pokrzepić się dobrymi życzeniami. Bez względu na to, skąd jesteśmy i kim jesteśmy na co dzień.

W Boże Narodzenie tego roku jesteśmy – posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej – w Sejmie. Sejm jest naszym domem, jest domem parlamentaryzmu i ładu demokratycznego. Jest domem demokracji. Jeżeli demokracja jest zagrożona – musimy jej bronić. Nie możemy opuścić domu demokracji.

Święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji są świadectwem wiary szerszej, niż jedna religia. To, co czynimy w obronie jasnych reguł demokratycznych – uczciwości głosowania, prawa głosu dla parlamentarzystów, wolności mediów w dostępie do Sejmu – jest świadectwem przywiązania do wartości fundamentalnych, ważniejszych, niż przemijające w czasie poglądy polityków.

W Święta Bożego Narodzenia, będąc tutaj – w ławach sejmowych, jak przy polskim stole wigilijnym – czujemy bliskość Was oraz Waszych pragnień i życzeń. Żeby demokracja była demokracją, sądy – niezawisłymi sądami, słowa debaty publicznej – słowami prawdy, a nie propagandy i kłamstwa. Żeby decyzje podejmowano z szacunkiem dla dobra wspólnego, a nie jednej grupy politycznej. Żeby media były różnorodne, bezstronne i służyły prawdzie. Żeby to rozwój Polski i dobrobytu Polaków był celem nadrzędnym w polityce, a nie wizje pojedynczych osób.

W Święta Bożego Narodzenia nasłuchujemy Dobrej Nowiny. I uczymy się słuchać: siebie wzajemnie, innych dookoła, także tych, którzy patrzą na nas krytycznie. Słuchając – lepiej się rozumiemy. Rozumiejąc – lepiej wykonujemy swoje zadania. Wykonując je – służymy wartościom i ludziom. Jedyną drogą polityka – jest służyć ludziom. Służyć Wolnym Polakom dzięki Wolnym Mediom i Wolnemu Sejmowi.

Łamiemy się z Wami opłatkiem, by Was słuchać i Wam służyć. I by życzliwy uśmiech wigilijnych życzeń towarzyszył każdemu z nas przez cały rok.

Michał Boni oraz Kinga Gajewska-Płochocka

Wigilia 2016

Tekst ukazał się w serwisie NaTemat.