Juncker o stanie Unii Europejskiej
Jean-Claude Juncker wygłosił dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu orędzie o stanie UE. W wystąpieniu odniósł się m.in. do sytuacji Polski i jej obywateli.
Populizm nie rozwiązuje problemów, populizm je tworzy. Rok temu w podsumowaniu stanu #UE Juncker powiedział, że stan Unii pozostawia wiele do życzenia. Zakres, w którym państwa członkowskie współpracują ze sobą jest wciąż za mały. Współpraca europejska nie może ugiąć się pod ciężarem interesów poszczególnych państw członkowskich. Zadłużenie w Europie jest nadal wysokie.

Szanujemy, choć żałujemy decyzji Wielkiej Brytanii, ale Europa nie jest zagrożona. Mamy nadzieję, że proces #Brexit rozpocznie się jak najszybciej. Trzeba zrobić więcej w celu ochrony przemysłu hutniczego UE. Europa jest siłą napędową, która może pomóc doprowadzić do zjednoczenia Cypru. Musimy to zrobić. Teraz. Europejczycy nie mogą zaakceptować, by polscy pracownicy byli napastowani, bici, a nawet mordowani na ulicach #Essex. Dzisiaj proponujemy reformę dla rynków telekomunikacyjnych.

Reforma, która przyciąga i umożliwia inwestycje na najbliższe 20 lat. Proponujemy także obszerniejszy europejski fundusz inwestycyjny. Istnieje propozycja utworzenia europejskiego korpusu solidarności. Młodzi Europejczycy mogą zgłaszać się na ochotnika, aby pomóc w kryzysie humanitarnym. Budowanie przyszłości Europy dla obywateli i przedsiębiorstw – łączność i reformy autorskie.

Europa musi być połączona. Potrzebuje tego nasza gospodarka, potrzebujemy tego MY. Nie zaakceptuję tego, ze Europa jest miejscem bezrobocia dla młodzieży, że generacja Y będzie pierwszą generacją gorszą od swoich rodziców. W ostatnim roku miało miejsce 14 ataków terrorystycznych. Musimy podjąć zbiorową walkę z terroryzmem. #UE to pokój i tolerancja, ale to nie może oznaczać zagrożenia bezpieczeństwa. Musimy zwiększyć obronność.

State of the Union 2016 – https://t.co/5KdOxSUE28

Całość wystąpienia