Czas na unijny program „Prawa i Wartości”!
Dziękuję Pani Poseł Róży Thun za organizację konferencji Prawa i Wartości. Ostatnio znaleźliśmy się razem na podobnych „szubienicach” przeciwników Europy, co oznacza, że wyznajemy te same wartości i mamy podobne spojrzenie.
Dziękuję organizacjom pozarządowym za wsparcie w walce o program Prawa i Wartości ‼️
Czym są wartości unijne? To demokracja, praworządność, świadomość praw i wartości, niezawisłość sądownictwa.
Kluczem do stworzenia programu Prawa i Wartości było myślenie o niezależności finansowania NGOs.


Wpisaliśmy do rozporządzenia Prawa i Wartości powołanie Forum Dialogu Obywatelskiego – ważną wymianę doświadczeń i spostrzeżeń.
Ważne w kontekście Prawa i Wartości jest powołanie Krajowych Punktów Kontaktowych dla NGOs niepodporządkowanych władzy państwowej.
Wcześniej sceptyczni wobec Prawa i Wartości europosłowie mówili nam: dziękujemy za debaty o sytuacji w różnych krajach. Dzięki Wam wiemy, jakie są realne problemy.

Bardzo niebezpieczne jest myślenie, że dobre państwo może zastąpić aktywne społeczeństwo Prawa i Wartości.
Próbuje się nam wmówić, że demokracja to tylko akt wyborczy. To nieprawda – to także troska większości o mniejszości!
W wielu krajach pojawiły się deprecjonujące działania #NGOs wystąpienia władz. Ataki na Sorosa i antysemityzm – to m. in. propaganda TVPInfo. To również mowa nienawiści.

Słynna wypowiedź Kaczyńskiego: „uchodźcy przyjadą i zabiorą nam wiarę. Albo zagrożenie albo bezpieczeństwo”. My musimy dzisiaj powiedzieć obywatelom: wolność, swoboda bycia z innymi – to jest bezpieczeństwo ‼️

Orban, kiedy rozpoczynał wystąpienie w Parlamencie Europejskim, powiedział „Węgry to ja”. Znamy niestety takie hasła z historii. M. in. dlatego musimy obronić niezależność NGOs.

Relacja z konferencji – Czas na unijny program „Prawa i Wartości”!