Connectivity Summit
Connectivity Summit i debata na temat wyzwań związanych z technologią 5G. Bez infrastruktury 5G przemiany cyfrowe w Europie będą spowolnione. 

Cyfrowa transformacja w Europie zorientowana na IoT, nowe rozwiązania w służbie zdrowia, samojeżdżące samochody, gospodarkę 4.0, rozrywkę wykorzystującą wirtualną rzeczywistość wymaga odpowiedniej infrastruktury 5G.

Stworzenie takiej infrastruktury wymaga odpowiedniej mapy drogowej:

  • implementację częstotliwości 700 MHz we właściwym czasie
  • przygotowanie do odpowiedniego użytkowania właściwego spektrum dla pasm od 1GHz do 6GHz – ważne dla ulepszenia sieci w okresie przejściowym
  • przygotowania i implementacja rozwiązań powiązanych z częstotliwością 6GHz i powyżej, które wymagają współpracy UE z ITU.

Osiągnięcie celów tych celów wymaga współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami i co najważniejsze skoordynowanych decyzji wszystkich państw członkowskich. Przejście z punktu wyjściowego do momentu zwrotnego w tworzeniu infrastruktury 5G wymaga dobrego klimatu dla inwestycji: korzystanie z pieniędzy UE, stworzenie nowych funduszy, możliwość inwestycji publiczno-prywatnych.

Aby przyspieszyć inwestycje w technologie 5G musimy uprościć regulacje. Podstawową zasadą powinna być równowaga pomiędzy inwestycjami o zasadami współzawodnictwa. Do tego trzeba stworzyć model oparty na kluczowej zasadzie konkurowania podmiotów ze sobą.

 

Wiemy co chcemy osiągnąć. Pytanie dlaczego też jest jasne: chcemy lepszych usług dla odbiorców końcowych.