Wizyta delegacji EPL na Ukrainie
“Po raz pierwszy odbyliśmy nasze spotkanie w Dnieprze, jako znak naszej solidarności dla osób dotkniętych konfliktem”, powiedział eurodeputowany Dariusz Rosati, przewodniczący delegacji PE odwiedzającej Ukrainę.

Wspólnie z członkami Parlamentu Europejskiego Rebeccą Harms i Robertem Golańskim odwiedziliśmy Dniepr, Avdiivkę i Kijów w dniach 18-21 września 2017 r. z okazji szóstego posiedzenia Komitetu Stowarzyszenia Parlamentarnego UE-Ukraina, który odbył się pod przewodnictwem Dariusza Rosatiego i Mykoli Kniażytskyi (Rada Najwyższa Ukrainy).

Posłowie do PE i posłowie z Ukrainy dyskutowali na temat stosunków między UE a Ukrainą, bezpieczeństwa i sytuacji politycznej na Ukrainie, programu reform, a także o porozumieniu z Mińskem. Spotkali się z przedstawicielami władz lokalnych, organizacji pozarządowych, biznesu i ludności, z premierem Wołodymyrem Groysmanem, wicemarszałkiem Rady Najwyższej Iriną Geraszczenko, a także z szefami agencji antykorupcyjnych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz przedstawicielami OBWE. Pod koniec spotkania przyjęto wspólne oświadczenie i zalecenia.

Podczas rozmów z Radą Najwyższą, a także z przedstawicielami rządu, w tym z Premierem Groysmanem, powtórzyliśmy nasze zdecydowane potępienie rosyjskiej agresji i silne poparcie dla niepodległości, suwerenności i jedności Ukrainy i polityki nie uznania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego.

Z zadowoleniem przyjęliśmy postępy w reformach,  zdecydowanie wezwaliśmy władze Ukrainy do pozostania skupionym i zdecydowanym w dążeniu do niezbędnych reform, w tym uzgodnionych w układzie o stowarzyszeniu, szczególnie w nadchodzącym roku, gdy zbliża się cykl wyborów krajowych. Wezwaliśmy do przyspieszenia między innymi reform sądowych, zdrowotnych, podatkowych i prywatyzacyjnych oraz podkreśliliśmy nasze obawy dotyczące ostatnich wydarzeń w dziedzinie walki z korupcją “.